Data modyfikacji:

Drewniane klocki konstrukcyjne – jaki mają wpływa na kreatywność?

Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziecko dobrze się rozwijało, zarówno pod kątem fizycznym, jak i poznawczym. Dla tego pierwszego niezbędna jest codzienna aktywność na świeżym powietrzu, dla drugiego – dobra, staromodna zabawa. Pytanie tylko, jak w świecie wypełnionym atrakcyjnymi tabletami, kolorowymi smartfonami i głośnymi telewizorami zachęcić dziecko do „zwykłej” zabawy na dywanie? To wcale nie jest trudne – wystarczy, że sięgniesz po pudełko drewnianych klocków konstrukcyjnych.

Drewniane klocki konstrukcyjne

Drewniane klocki konstrukcyjne – korzyści dla rozwoju dziecka

Zabawa klockami konstrukcyjnymi – drewnianymi, ale też plastikowymi – przynosi dziecku całą masę korzyści rozwojowych. Jedną z ważniejszych jest wzrost kreatywności. Tworząc nowe kształty, dziecko wpada na oryginalne pomysły i kreuje zupełnie nowe skojarzenia. Dzięki tym procesom w jego mózgu powstaje mnóstwo nowych połączeń nerwowych. Krótko mówiąc – choć dziecko „tylko” się bawi, układając drewniane klocki konstrukcyjne, w istocie jego umysł intensywnie pracuje. O wiele mocniej niż w trakcie intencyjnego uczenia się. Jednocześnie warto pamiętać, że kreatywność to nie tylko „po prostu fajna cecha”. To rzecz, która będzie przydawać się dziecku przez całe życia, zwłaszcza w pracy.

Oczywiście wzrost kreatywności to nie jedyna korzyść, jaką odnosi dziecko często sięgające po drewniane klocki konstrukcyjne. Taka zabawa wpływa również na następujące aspekty.

  • Kształcenie cierpliwości

Niemal każdy kilkulatek ma problem z brakiem cierpliwości – to naturalne. Zabawa kreatywnymi klockami pozwala kształcić tę ważną cechę, bo bez poświęcenia czasu i wysiłku malec nie może zobaczyć upragnionego efektu. W trakcie układania nowych budowli dziecko musi mierzyć się również z porażkami, które oddalają wizję wymarzonego celu – to także mały trening cierpliwości.

  • Rozwój funkcji poznawczych

Edukacyjne klocki kreatywne umożliwiają trenowanie pamięci, uwagi, spostrzegania oraz logicznego myślenia. Dlatego właśnie dzieci, które często bawią się w ten sposób, lepiej radzą sobie w szkole.

Jakie drewniane klocki konstrukcyjne wybrać?

Jak wybrać klocki kreatywne, żeby osiągnąć wszystkie wspomniane korzyści? Do wyboru są różne modele.

Klasyczne klocki drewniane

Tradycyjne, kolorowe klocki drewniane także wspierają rozwój poznawczy dziecka – wystarczy, że będą miały różne kształty oraz różne kolory. To świetna propozycja dla najmłodszych dzieci, które nie mogą mieć styczności z drobnymi elementami.

Klocki konstrukcyjne drewniane z magnesem

To ciekawa, nowoczesna alternatywa dla zwykłych drewnianych klocków. W każdym elemencie umieszczone są magnesy, dzięki którym klocki można dowolnie ze sobą łączyć – stwarza to pole do zupełnie nowej, fantastycznej zabawy.

Klocki z cienkich listewek

Dzieciom z pewnością przypadną do gustu także klocki w kształcie cienkich listewek – można je dowolnie łączyć i układać na sobie, dzięki czemu powstają niesamowite budowle. Im dziecko jest starsze, tym mocniej może dać upust swojej kreatywności.

Kreatywne klocki ze śrubkami

Starszym dzieciom z pewnością przypadnie do gustu zestaw drewnianych klocków konstrukcyjnych wraz ze śrubkami, nakrętkami i śrubokrętem w zestawie. Dzięki nim maluch może zbudować nawet bardziej skomplikowane pojazdy z ruchomymi elementami – korzystając z instrukcji albo z własnej wyobraźni.

Jak wybrać kreatywne klocki dla dzieci?

Pamiętaj, że klocki dla dziecka musza być nie tylko ładne i kolorowe, ale także trwałe i bezpieczne, czyli wyprodukowane z użyciem ekologicznych farb i lakierów. Powinny być też dopasowane do wieku dziecka. Szukaj zatem produktów z certyfikatami (przede wszystkim z certyfikatem CE) oraz z oznaczeniem kategorii wiekowej.